Źródło obrazka: freepik.com
Najlepszy czas na publikację filmów
Trafiłem na badania sugerujące, że najlepsze dni i godziny na publikację filmów to – od poniedziałku do piątku w godzinach między 15:00 a 18:00 oraz soboty i niedziele – między 9:00 a 11:00. Dodatkowo autorzy podają, że najaktywniejszymi dniami są czwartek, piątek i sobota. Czy ja się zgadzam z tymi wynikami? Zdecydowanie nie, ponieważ moje obserwacje pokazują, że wiele zależy od rodzaju contentu, danego grona subskrybentów i przede wszystkim trafienia w odpowiedni czas z danym rodzajem treści. To co ja zalecam to zebranie danych po serii częstych publikacji w różnych dniach i o różnych porach. Pozwoli to zebrać więcej informacji o aktywności widowni i przeanalizować aktywności w panelu YouTube Studio.
Jak często publikować filmiki na YouTube
Częstotliwość publikacji zależy od możliwości twórcy i tego, jak regularność publikacji wpłynie na odbiorców. Publikacja raz dziennie, a może raz w tygodniu? Wszystko zależy od specyfiki odbiorców, ale raczej nie obawiałbym się „zmęczenia widowni” – przecież nie każdy widz musi zobaczyć każdy filmik. Nawet jeśli coś przeoczy dobrze rozwijany kanał może podpowiedzieć się ze swoim wideo np. trzy miesiące później. Oczywiście trzeba „karmić” widownię na bieżąco, ponieważ zwykle im starsze nagranie tym mniej osób będzie skłonne je oglądać. Warto zatem znaleźć balans i utrzymać regularność, który pozwoli zbudować zainteresowanie odbiorców spodziewających się nowego odcinka. Trzeba sobie jednak jasno powiedzieć – statystyki mniejszych kanałów wyraźnie pokazują, że 70-90% wejść na filmik to nie odsłony z subskrypcji czy dzwoneczka, ale po prostu efekt scrolowania YouTube.
Jak promować kanał na YouTube
Szczególnie na początku promowanie filmów na innych platformach social mediowych ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia zasięgów. Warto postować więc z linkiem do nagrania na Facebooku, Twitterze i Instagramie. Tutaj muszę powiedzieć, że z moich obserwacji jasno wynika – platformy promują filmiki osadzone u siebie. Znacznie więcej osób korzystających z facebooka zobaczy filmik jeśli zamiast linku do YouTube osadzimy tam video bezpośrednio.
Tytuły filmików na YouTube
Efektywny tytuł powinien wzbudzać ciekawość, wywoływać emocje oraz być unikalny. YouTube rekomenduje, aby przejrzeć podobne filmy, by zrozumieć, które tytuły przyciągają widzów, a następnie stworzyć swój własny, wyróżniający się tytuł. Tytuły są jednym z głównych czynników wpływających na pozycjonowanie filmów i wyświetlenia, zwłaszcza w przypadku mało rozpoznawalnych kanałów.
Miniatury na YouTube
Bardzo ważne jest to co zobaczy użytkownik YouTube na miniaturce – nie polecam pozostawiania tego automatycznemu wyborowi losowej sceny, ponieważ to od razu sugeruje niską jakość materiału. Nawet jeśli nie jest to prawdą. Do tworzenia miniaturek można wykorzystać np. Canva, Adobe Express czy Microsoft Designer, które w podstawowych wariantach są proste w obsłudze i bezpłatne.
A co z YouTube Shorts?
Filmy Shorts rządzą się swoimi zasadami – tutaj kluczowe są pierwsze 3-5 sekund, które decydują o tym, czy widz zostanie, czy przewinie dalej. Zarówno w przypadku długich jak i krótkich nagrań YouTube daje możliwość sprawdzenia, kiedy dokładnie widzowie przestają oglądać film, co pozwala na lepsze dostosowanie treści. Warto poświęcić sporo wysiłku na stworzenie chwytliwego wstępu, aby skutecznie przyciągnąć uwagę i „kupić” dalszy czas oglądania.
Jak działa algorytm YouTube i co warto wiedzieć?
Jako nowy twórca możesz mieć wrażenie, że algorytm YouTube ignoruje Twój kanał – i może być w tym ziarno prawdy. Algorytm działa na podstawie historii oglądania użytkowników, aby rekomendować im odpowiednie treści. Oznacza to, że Twoje filmy będą polecane częściej, jeśli widzowie obejrzą kilka z nich, a Twój kanał zacznie pojawiać się w ich historii oglądania.
Wykorzystaj słowa klucze w tytule i opisie filmu
Dla nowych filmów, które nie mają jeszcze „historii” w algorytmie, YouTube opiera się głównie na metadanych zawartych w tytułach i opisach. Dobre słowa kluczowe mogą więc zwiększyć szanse na przyciągnięcie nowych widzów.
Raczej unikaj viralowych i bardzo popularnych treści – szczególnie na starcie
Zamiast rywalizować o uwagę w bardzo popularnych treściach, warto wybrać mniej zatłoczone tematy. Narzędzia takie jak Google Trends mogą pomóc w znalezieniu nisz, które mają potencjał, ale nie są jeszcze przesycone treściami. To podejście pozwala wyróżnić się i przyciągnąć widzów, którzy szukają konkretnych, mniej popularnych treści. Chociaż stworzenie viralowego filmu może być kuszące, nie jest to strategia długoterminowa. Lepiej skupić się budowaniu bazy zainteresowanych widzów poprzez regularne tworzenie wartościowych treści. W ten sposób algorytm zacznie rekomendować Twoje treści coraz większej liczbie odbiorców. Oczywiście o ile wybrana tematyka jest w miarę popularna, a sposób przekazu atrakcyjny.
Promowanie filmów i zdobywanie pierwszych wyświetleń na początku zawsze wymaga dużo pracy, ale po czasie, gdy algorytm „zauważy” Twój kanał, a Ty będziesz działał konsekwentnie i umiejętnie oraz łączył powyższe porady z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że YouTube zacznie samodzielnie rekomendować treści odpowiednim użytkownikom i kanał będzie się sukcesywnie rozwijał. Powodzenia!